- bo tutaj mieszkam.

2010

2010-11-11 14:53

 

 


11 listopada 2010r. w Mieszkowie specjalnymi uroczystościami rozpoczęła działalność Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich, której celem jest wypełnienie testamentu Powstańców Wielkopolskich a także pamięć o wszystkich, którzy brali w nim udział. Naszym priorytetem jest uratowanie od zniszczenia zabytkowego dworku w Mieszkowie oraz utworzenie Regionalnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. W jego pomieszczeniach mieściła by się również siedziba Bractwa Kurkowego w Mieszkowie. Wszelkie sprawy związane z prawnymi możliwościami wzięcia pod opiekę budynku grupa zamierza podjąć z początkiem 2011 roku.

 

 

W dniu 27 grudnia 2010r. Pragniemy złożyć kwiaty i zapalić znicze pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka. W dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego chcemy uczcić pamięć tych wydarzeń. Apelujemy do mieszkańców parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Mieszkowie o wywieszenie flag narodowych na swoich domach.

 

 

 

 

 

W dniu 28 grudnia 2010 roku w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego miały miejsce odbywające się z udziałem władz państwowych oraz środowisk kombatanckich ogólnopolskie obchody 92 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza wzięła udział Grupa Rekonstrukcyjna Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Stanisława Taczaka z Mieszkowa oddając hołd wszystkim powstańcom wielkopolskim, a szczególnie powstańcom z Mieszkowa, Osieka, Wolicy Pustej i Stramnic. W uroczystości na warszawskich Powązkach oddano również zasłużoną cześć dwóm generałom pochodzącym z Mieszkowa, a mianowicie gen. Stanisławowi Taczakowi oraz gen. Heliodorowi Cepie, bowiem ten ostatni jest pochowany z żołnierzami powstańcami w kwaterze wojskowej na Powązkach właśnie.

Tegoroczne uroczystości były wyjątkowe, ponieważ pierwszy raz miały tak podniosły charakter zarówno przy Grobie Nieznanego Żołnierza jak i w części wojskowej cmentarza powązkowskiego.

Wojciech Koterba

 

 

© 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode