- bo tutaj mieszkam.

27 grudnia 2011

2012-02-05 13:13

27 grudnia 2011r w 93 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919 odbyły sie uroczystości upamiętniające te wydarzenia.

W Jarocinie złożono kwiaty w miejscach pamięci o powstańcach wielkopolskich, a także odsłonięto Wielkopolski Krzyż Powstańczy na grobie ks. Ignacego Niedzwiedzińskiego na Jarocińskim cmentarzu.

Punktualnie o godz. 12.00 na cmentarzu parafialnym w Mieszkowie odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na grobie rodziców gen. Stanisława Taczaka śp. Balbiny i Andrzeja Taczaków. Odsłonięcia dokonali pani Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Mieszkowie Maria Musiela oraz starosta powiatu jarocińskiego Mikołaj Szymczak.

Następnie odbyły się uroczystości przed pomnikiem gen. Stanisława Taczaka, złożenie kwiatów oraz zniczy i odśpiewanie pieśni patriotycznych i powstańczych. Po ceremoniale przy pomniku pochód z pocztami sztandarowymi przeszedł ulicami Mieszkowa do dworku, gdzie odbyło się poświęcenie i pobłogosławienie tablicy pamiątkowej ku czci gen. Stanisława Taczaka z roku 1080. Tablica została sfinansowane składek grupy rekonstrukcyjnej, natomiast tablica pamiątkowa na cmentarzu została ufundowana przez sponsorów z Jarocina oraz Grupę Rekonstrukcyjną. Tablice odsłonili pan Rafał Mitschke oraz Michał Żabiński.

O godzinie 17.00 tego samego dnia , zostały odpalone sztuczne ognie oraz została włączona syrena alarmowa przy strażnicy OSP, na znak godziny rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia 1918r.

Podczas uroczystości były obecne władze gminne i powiatowe ze starostą powiatu Mikołajem Szymczakiem na czele, a także delegacje ze szkół w Mieszkowie, Chociczy i Jarocina.

Serdecznie dziękujemy za obecność mieszkańców parafii Mieszków podczas tych uroczystości.

© 2011 Wszystkie prawa zastrzeżone.

Załóż własną stronę internetową za darmoWebnode